Biyofiltrasyon biyolojik koku ve atık hava akımlarının yer alan diğer uçucu hava kirleticileri parçalama mikroorganizmaları kullanan bir hava kirliliği kontrol teknolojisidir.

Biyofiltrasyon işlemi sırasında kirli hava biyolojik filtre dolgu malzemesi boyunca pompalanır. Havadaki kötü kokulu kirletici partiküller, filtre dolgu malzemesi üzerine adsorbe edilir ve su filmi tarafından emilir.

BİYOFİLTRASYON SÜRECİ

Biyolojik hava filtrasyonu işlemleri, doğal organik ve inorganik bileşikler, biyolojik reaksiyonlar aracılığıyla, oksidasyonlar, indirgemeler ve hidroliz en metabolize etme yetisine sahip yerde mikroorganizma (bakteriler, mantarlar, mayalar), geniş bir yelpazede kullanımı da temin edilmiştir.

Biyolojik filtre işlemi temel ilkesi karbon ve enerji kaynağı olarak, oksijen, sıcaklık, asitlik, mikro ve organik alt-tabaka açısından mikroorganizmaların hayatta kalmak için uygun bir durum yaratma olasılığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Biyofiltrasyon sürecinin gerçekleşmesi için dolgu maddeleri nemlendirilerek sulu bir film taba oluşturulur. Filtre yatak (turba, talaş, gübre ve uygulamaya bağlı olarak, bunların karışımları) oluşturan yumuşak ve gözenekli malzemenin üzerine absorbe edildi ve eritilir arıtılacak materyal ve matris yüzeyinde bakteri kullanılabilir hale getirir.

Kötü hava koşullarına sahip bölgelerde için, koruyucu kaplamalar genellikle, reaksiyon odası içinde, biyolojik süreci kontrol uygulanır bile, sistem tamamen açık olabilir.